آیه اُذُن

از ویکی حوزه: دانشنامه جامع علوم حوزوی
پرش به: ناوبری، جستجو

برای دیدن زیررده‌ها بر روی "◄" کلیک کنید:

هیچ زیررده‌ای ندارد

توضیحات

آیه اُذُن: از آیاتی است که برای حجّیت خبر واحد به آن تمسّک شده‌است.[منابع ۱]

خداوند در این آیه می‌فرماید: Ra bracket.pngوَ مِنهْمُ الَّذِینَ یُؤْذُونَ النَّبیَّ وَ یَقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ قُلْ أُذُنُ خَیرْ لَّکُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِین (ترجمه: از منافقان کسانی هستند که پیامبر خدا (صلیﷲعلیه‌وآله) را اذیت می‌کنند و می‌گویند: این پیامبر (صلی ﷲ علیه و آله) سراپا گوش است (و به سخن هرکسی گوش می‌دهد و آن را باور می‌کند) به آنان بگو پیامبر برای شما شنوندهٔ خیر است و ایمان به خدا دارد و مؤمنان را تصدیق می‌کند.) [توبة–۶۱] La bracket.png


نحوه استدلال به آیه

کیفیت استدلال به این آیه برای حجّیت خبر واحد چنین است که خداوند تصدیق مؤمنان را از فضایل پیامبر (صلیﷲعلیه‌وآله) شمرده و آن را در ردیف تصدیق خود قرار داده‌است Ra bracket.pngیُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِینLa bracket.png ، پس معلوم می‌‏شود تصدیق مؤمنان نیز به همان شکل، مورد ستایش خداوند است و ستایش تصدیق مؤمن، ملازم با حجّیت خبر وی هست.

نتیجه استدلال

بنابراین، اگر فرد عادلی برای شما خبری آورد او را تصدیق کنید زیرا پیامبر (صلیﷲعلیه‌وآله) نیز آن را تصدیق می‌نمود و خداوند این عمل او را ستایش نموده‌است.

اختلافات

اشکالات متعدّدی به این استدلال شده‌است که از مجموع آن‌ها نتیجه گرفته می‌‏شود که حجّیت خبر واحد از این آیه شریفه استفاده نمی‌‏شود.[پن ۱]

اصطلاح‌نامه

نمایه‌های موضوعی

پانویس

منابع

  1. مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی. فرهنگ‌نامهٔ اصول‌فقه [منبع الکترونیکی]. قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۹. ۹۷۸۶۰۰۵۵۷۰۵۴۰.