صفحهٔ اصلی

از ویکی حوزه: دانشنامه جامع علوم حوزوی

-

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

به ویکی‌حوزه خوش آمدید

دانشــنامه جامع علوم حوزوی که همهٔ طلاب علوم دینی می‌توانند از آن استفاده کنند (با ۲۷۸ پژوهش تخصـصی)

Beige-bg rounded v1.png

پژوهش برگزیده

 


اصول عملی (که به آن دلیل فقهی هم گفته شده‌است): به اصولی گفته می‌شود که شارع مقدس آنها را برای رهایی مکلّف از شک در حکم واقعی شرعی مقرر نموده است.

توضیحات

مجتهد در مقام استنباط احکام واقعی، یا به حکم واقعی علم پیدا می‌کند و یا این که از طریق دلیل علمی (اماره معتبر) به آن دست می‌یابد; اما در صورتی که بعد ازتتبع، نه به حکم واقعی علم پیدا کند و نه به دلیل علمی بر حکم واقعی دست یابد، شارع برای رهایی او از حالت شک و سرگردانی، اصولی را مقرر نموده‌ است که وظیفه او در مقام امتثال و عمل را معین می‌نماید.

انواع اصول عملی

پرکاربردترین‌های اصول عملی:

  1. اصل برائت.
  2. احتیاط.
  3. تخییر.
  4. استصحاب.
  • این اصول در تمام ابواب فقه جاری است.
  • در کتاب «کفایة الاصول» آمده‌است: «المقصد السابع فی الاصول العملیة، و هی التی ینتهی الیها المجتهد بعد الفحص ....آخرین پژوهش‌ها - تمام پژوهش‌ها
Beige-bg rounded v1.png

کلام نور

 
امام علی علیه‌السلام:

بازداشتن نَفس از هوی و هوس، «جهاد اکبر» است.

—غررالحکم و دررالکلم آمدی، ج ۲، ص ۵۹5


Beige-bg rounded v1.png

گشتن


برای ایجادِ نخستین نوشتارتان یا ویرایش پژوهش‌ها، لطفاً عنوان آن را در کادر بالا وارد و بر روی «ایجاد یا ویرایش پژوهش‌ها» کلیک کنید.

Beige-bg rounded v1.png

اطلاعیه

  • به این دلیل که می‌خواهیم مطالب سایت ویکی‌حوزه بگونه‌ای باشد که نهایت دسترسی راحت به محتوای سایت را برای پژوهشگران گرامی دربرداشته باشد، بر آن شدیم اگر چه بارگزاری مطالب با کندی پیش رود ولی هر واژه‌ای که در سایت تعریف می‌شود به‌گونه‌ای باشد که پژوهشگر بتواند به تمامی شاخه‌های آن واژه دسترسی راحت داشته باشد و زمان تحقیق و جستجو را کم کنیم. از این رو ان‌شاءالله تمامی مطالب بارگزاری شده در این سایت را به دسته‌بندی کامل، بهمراه مترادفات، اعمّ و اخصّ کلمه، اصطلاح وابسته، نمایه‌های موضوعی و نگارش صحیح و کامل ادبیات فارسی آن تبین کنیم و این امر دربردارندهٔ زمان قابل ملاحظه‌ای می‌باشد. در اصل بدنبال کیفیت مطالب هستیم و نه کمیّت آن و این خود وجه تمایز ویکی‌حوزه با دیگر سایتهای مشابه می‌باشد. بعنوان مثال به پژوهش آثار شرعی مستصحب نگاه کنید.
Beige-bg rounded v1.png

مناسبت‌ها

  • این قسمت در حال بروزرسانی می‌باشد.
Beige-bg rounded v1.png

راهنمای موضوعات

برای دیدن همهٔ زیررده‌ها بر روی «◄» در زیر کلیک کنید:

آخرین پژوهش‌های اضافه شده: